Pogrzeby Dudek

BLOG

Wybór trumny

Wybór trumny

Wybór trumny. Przygotowanie pogrzebu stawia przed nami szereg ważnych decyzji, które musimy podjąć, aby uczcić pamięć zmarłej osoby. Zazwyczaj najwięcej czasu i uwagi poświęca się na wybór nagrobka. Ponieważ ten widoczny jest przez wiele lat, musi być trwały i estetyczny. Jednakże należy pamiętać, że równie ważny jest wybór trumny, w której będzie umieszczone ciało zmarłego.

Rodzaje trumien

Wybór trumny. Trumny różnią się swoim przeznaczeniem, stąd wyróżniamy trumny do pochówku tradycyjnego oraz specjalistyczne. Do specjalistycznych należą między innymi trumny kremacyjne, które przystosowane są do spopielania zwłok. Znajdziemy również takie do transportu międzynarodowego zwłok oraz umożliwiające ekshumację. Trumny wykonywane są najczęściej z drewna. Najpopularniejszymi gatunkami wykorzystywanymi w tym celu są dąb, sosna czy klon. W zakładach pogrzebowych znaleźć można również bardziej wytrzymałe trumny, do których produkcji wykorzystuje się np. stal. Nim jednak podejmiemy decyzję, co do rodzaju materiału, należy zwrócić uwagę na wiek, wzrost i wagę zmarłej osoby. Dopiero później można zastanawiać się nad rodzajem materiału czy kolorem trumny. Kolor zazwyczaj dobiera się pod względem wieku zmarłej osoby. Według tradycji starsza osoba powinna być pochowana w trumnie w ciemniejszym kolorze, niż osoba młodsza. Jednakże, biorąc pod uwagę bardzo duży wybór trumien, aby zakupić odpowiednią należy poświęcić nieco czasu. Szczególnie, że cena nie zawsze przekłada się na jakość.

Pogrzeb tradycyjny czy kremacja

Jak zostało wcześniej wspomniane trumny różnią się od siebie w zależności od tego czy ciało zostaje pogrzebane w całości czy ulega kremacji. Proces kremacji odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze i trwa nawet do kilku godzin. Dlatego trumna przeznaczona do kremacji powinna być lekka, pozbawiona lakieru i innych ozdób. Warto zwrócić uwagę na to, aby była możliwie jak najbardziej ekologiczna, ponieważ po procesie spalenia, jej prochy zostaną wymieszane z prochami osoby zmarłej. Prochy następnie zostają złożone w wybranej urnie.
Wybór trumny