Pogrzeby Dudek

BLOG

Tanatotoaleta

Tanatotoaleta, czyli przygotowanie ciała zmarłego do pochówku

Tanatotoaleta. Śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudnym wydarzeniem. Niezależnie od tego czy osoba ta od dawna chorowała, czy umarła nagle. Jednakże mim smutku, konieczne jest zajęcie się sprawami pogrzebu i ostatniego pożegnania, aby z należytym szacunkiem rozstać się ze zmarłym. Większością zadań z tym związanych zajmuje się zakład pogrzebowy. Jego pracownicy zadbają o odpowiednią oprawę pogrzebu, zajmą się transportem zwłok oraz przygotują ciało osoby zmarłej do pochówku – zajmują się korektą wizerunku, ubiorem, itd.

Na czym polega tanatokosmetyka

Tanatotoaleta. Osoby zajmujące się tanatokosmetyką mają za zadanie zamaskowanie objawów rozkładu, choroby czy efektów wypadku zmarłej osoby. Do korekty wizerunku wykorzystuje się specjalistyczne środki. Fachowe preparaty pomagają poprawić koloryt skóry i zamaskować przebarwienia. Warto podkreślić, że tanatokosmetyka dotyczy nie tylko twarzy, ale wszystkich odsłoniętych miejsc. Pozwala ona na pokrycie zmian, które pojawiły się przed zgonem, np. wybroczyny skórne oraz te pośmiertne, np. sinica twarzy, pęknięte naczynka, będące efektem ostrej niewydolności oddechowej. Po zastosowaniu szeregu zabiegów osoba zmarła zyskuje naturalny, spokojny wyraz twarzy. Taki efekt uzyskuje się dzięki umiejętnemu malowaniu, ale również poprzez zastosowanie specjalistycznych kosmetyków. Większość tego typu specyfików zawiera w sobie niewielką ilość formaliny, która konserwuje skórę zmarłej osoby. Oprócz wyrównywania kolorytu skóry, do powszechnej praktyki zalicza się również tuszowanie rzęs, makijaż ust u policzków.

Tanatoprakcja – co to?

Tanatotoaleta. Tanatoprakcja zwłok jest zabiegiem, który konserwuje zwłoki, powstrzymując zmiany pośmiertne i zabezpiecza ciało zmarłego przed działaniem bakterii gnilnych. Zabieg polega na wprowadzeniu do naczyń krwionośnych płynów, które pomagają zakonserwować tkanki i organy wewnętrzne. Dzięki nim procesy rozkładu, rozwoju bakterii i zbierania się gazów są skutecznie zahamowane. Balsamowanie wykonuje się również w trosce o higienę i względy sanitarne. Jest uważane za metodę odkażania zwłok z gromadzących się na ludzkim ciele bakterii przyspieszających niszczenie ciała.
Tanatotoaleta