Pogrzeby Dudek

Śmierć bliskiej osoby, jest dla rodziny smutną chwilą, a niekiedy i dramatem. Szczególnie gdy śmierć nastąpiła nagle i nikt się na nią nie przygotowywał. Trudniej się przeżywa odejście młodej osoby, niż starszej, ale zawsze pozostaje pustka, którą ciężko zapełnić. Rodzina często nie może się pogodzić ze śmiercią, jest to dla niej trauma. Niestety, musi zorganizować pogrzeb, co jest bardzo trudnym zadaniem. Musi podjąć szereg ważnych działań administracyjnych i decyzji dotyczących pochówku. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniej firmy pogrzebowej. Warto poświęcić nieco więcej czasu, na znalezienie firmy, która okaże szacunek zmarłemu i zrozumienie dla rodziny. Szukając odpowiedniego domu pogrzebowego, warto zwrócić uwagę na szereg oferowanych usług. Dom Pogrzebowy „DUDEK” posiadający swoje siedziby w Rybniku oferuje profesjonalny pochówek zmarłego, więc z godnością pomoże pochować bliską osobę.

Zachowanie na pogrzebie

Po załatwieniu formalności i ustaleniu terminu pogrzebu w domu pogrzebowym i w Kościele rodzina powiadamia osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem klepsydry o ceremonii, bliższych i dalszych krewnych, znajomych i sąsiadów. Jeśli mają życzenie pożegnać się ze zmarłym, przychodzą na ceremonię, która składa się z uroczystości pożegnalnej w świątyni lub domu pogrzebowym i oczywiście na cmentarzu. Niestety wiele osób nie wie, jak należy się zachować w Kościele, a nawet na cmentarzu. Pamiętajmy, że należy zachować powagę i ciszę. To nie jest czas i miejsce na żadne rozmowy. Powstrzymajmy się od komentarzy, a skupmy się na modlitwie, bo przecież jesteśmy na pogrzebie. Okażmy szacunek zmarłemu i rodzinie, pogrążonej w rozpaczy.

Ubiór i makijaż na pogrzebie

Nie róbmy z siebie gwiazdy na pogrzebie i unikajmy mocnego, rzucającego się w oczy, makijażu. Jeśli chodzi o garderobę, musi być skromna, ale też we właściwym kolorze. Na uroczystość pogrzebową możemy ubrać się na czarno, ale dopuszczalne są również barwy: szary, grafit, granat, brąz i ciemny beż. Unikajmy czerwieni, różu, turkusu, seledynu i innych jaskrawych kolorów. Najtrudniej jest wybrać strój wiosną i latem, gdy jest bardzo ciepło. Z całą pewnością kobiety nie powinny zakładać mini spódniczek i sukienek z odkrytymi rękawami. Ramiona i nogi powinny być zakryte. Mężczyźni unikają z kolei koszul z krótkimi rękawami i oczywiście spodenek. Ciemny garnitur, biała koszula i ciemny krawat, jest odpowiednim ubiorem. Zimą jest zawsze łatwiej, ponieważ mamy płaszcze, kurtki, czapki, więc spodnia garderoba jest z reguły niewidoczna.

Składanie kondolencji

Składanie kondolencji nie jest łatwe. Ustawiamy się w kolejce i zastanawiamy się co powiedzieć. Mówmy szczerze, krótko i rzeczowo. To trudna chwila dla rodziny i nadmiar słów, niekiedy zbędnych, jest przygnębiające. Nie możemy też nikogo pocieszyć, bo jest to bardzo trudny czas, kiedy odchodzi ktoś bliski. Niektórzy sądzą, że kondolencje to życzenia i mówią zupełnie bez sensu. Kondolencje mają być wsparciem. Nie zawsze musimy wymyślać treść kondolencji, ale uścisnąć dłoń, na znak żałoby i zaoferować pomoc. To może znaczyć więcej niż potok słów. Kondolencje muszą być przede wszystkim szczere, więc nie udawajmy niczego i nie odgrywajmy scen. Kondolencje składamy przeważnie na cmentarzu, po ceremonii pogrzebowej. Możemy wyrazy współczucia przesłać listownie lub na kartce. Nie należy telefonicznie, mailowo i wysyłając SMS, składać kondolencji. Pogrzeb jest bardzo trudnym wydarzeniem, więc zachowujmy się taktownie.