Pogrzeby Dudek

Śmierć bliskiej osoby jest niełatwym zdarzeniem w życiu każdej rodziny, z którym wiąże się wiele emocji. Bywa to jeszcze trudniejsze, gdy mowa o śmierci nienarodzonego dziecka. Często zdarza się tak, że rodzice chcą się z nim pożegnać, a tym samym zorganizować pochówek. Jest to oczywiście możliwe, ponieważ obowiązujące w Polsce prawo nakazuje sprawianie godnego pochówku każdemu człowiekowi. Dotyczy to również dzieci zmarłych przed narodzeniem. W jaki sposób zorganizować uroczystość pogrzebową w takim przypadku?

Pochówek dziecka nienarodzonego – formalności

Trudny moment utraty dziecka nienarodzonego spotyka rodziców na różnych etapach ciąży. Emocje, które się z tym wiążą są niewyobrażalne i nikt nie powinien oceniać zachowania czy woli rodziców. Mówiąc o woli, mamy na myśli to, że pochowanie martwego dziecka urodzonego przed 22 tygodniem ciąży nie jest konieczne i zależy od woli rodziców (organizacja pogrzebu może być dla nich zbyt bolesna i należy tę wolę uszanować). Natomiast powyżej tego okresu zgodnie z prawem jest. Nie ma obowiązku określania płci dziecka zmarłego przed 22 tygodniem ciąży, jeśli nie została uznana, a dodatkowo rodzicom przysługuje prawo do zasiłku pogrzebowego.

Organizacja uroczystości pogrzebowej

Kontaktując się z zakładem pogrzebowym, księdzem czy cmentarzem należy mieć wymagany dokument, czyli akt urodzenia albo samą kartę zgonu (jeśli narodziny nie były zgłaszane do USC i rodzice nie będą ubiegać się o zasiłek). Kolejną kwestią jest transport zmarłego dziecka. W tym celu należy ustalić z oddziałem histopatologii, kiedy i skąd mogą one zostać odebrane. Jeśli chodzi o samą uroczystość, może być ona zorganizowana w sposób świecki lub katolicki, nawet jeśli dziecko nie zdążyło zostać ochrzczone. Wielu rodziców podejmuje decyzję, że nienarodzone dziecko chciałoby pochować w grobie rodzinnym. Jest to oczywiście ich wola i mogą również stworzyć grób specjalnie dla niego. Uroczystości pogrzebowe dla dzieci nienarodzonych zwykle organizowane są w kameralnym gronie, jednak również jest to indywidualną decyzją rodziców.

Śmierć dziecka nienarodzonego to niezwykle traumatyczne przeżycie dla rodziców czy dziadków. Dlatego staramy się takim osobom jak najbardziej pomóc. Do każdego Klienta podchodzimy z należytym szacunkiem dla jego emocji. Doskonale rozumiemy, z jakimi uczuciami może wiązać się organizacja pogrzebu, dlatego w razie potrzeby możemy dopełnić formalności u Klienta. Z należytą powagą pomożemy Państwu w tym niezwykle trudnym okresie.