Pogrzeby Dudek

Trumny kremacyjne, odwzorowujące tradycyjne trumny, to skrzynie wykonane z drewna lub innego ekologicznego materiału przystosowane do spalenia w piecu krematoryjnym. Oferta domów pogrzebowych obejmuje zarówno modele drewniane, tekturowe, jak i zdobione metalowymi uchwytami czy krzyżami. Warunek jest jeden – muszą ulec całkowitemu, lub prawie całkowitemu spopieleniu, bez wydzielania szkodliwych substancji.

Trumny kremacyjne a przepisy prawa

Popularną praktyką stosowaną przez polskich producentów jest wykonawstwo trumien kartonowych imitujących trumny drewniane. W myśl przepisów prawa skrzynia kremacyjna musi być w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego, a maksymalna zawartość metali ciężkich nie może przekraczać 100mg/kg. Również niedopuszczalne jest, aby trumna była dodatkowo lakierowana i ozdabiana przy pomocy preparatów chemicznych.

Jaką trumnę wybrać?

Większość spopielarni w Polsce preferuje kremacje w trumnach drewnianych – skrzynie kartonowe palą się bardzo szybko, przez co istnieje ryzyko, że ogień może objąć trumnę jeszcze przed zamknięciem drzwi pieca. Co więcej, wiele zakładów krematoryjnych posiada przestarzałe oprogramowanie sterujące dostosowane wyłącznie do trumien drewnianych. Skutkiem tego ilość powietrza pobieranego w czasie poszczególnych faz kremacji jest niedostosowana do wymogów trumny kartonowej, a sam proces zachodzi zbyt szybko.

O czym pamiętać wybierając trumnę kremacyjną?

Pewnym ograniczeniem przy wyborze trumny do kremacji jest system wprowadzania do pieca. Jeżeli system wprowadzający jest wyposażony w koła, należy zrezygnować z modelu z nóżkami. W przypadku systemu automatycznego załadunku możliwości doboru trumny są znacznie szersze.

Aby mieć pewność, że trumna kremacyjna jest dostosowana do wymogów spopielarni i spełnia polskie normy jakościowe, warto powierzyć organizację ceremonii sprawdzonemu zakładowi pogrzebowemu posiadającemu w swojej ofercie szeroką gamę urn i trumien wykonanych z ekologicznych materiałów.