Pogrzeby Dudek

Pogrzeb to smutna uroczystość, skłaniająca do refleksji i zadumy. Bliscy mają ostatnią sposobność pożegnania się ze zmarłym, okazania mu pamięci i szacunku. Mogą to zrobić, przynosząc na cmentarz kwiaty, stanowiące symboliczny gest pożegnania. Czym się kierować przy wyborze kwiatów na pogrzeb? Jakie kwiaty są najtrwalsze i najlepiej się prezentują podczas uroczystości pogrzebowej?

Pokrewieństwo ze zmarłym

Podstawową zasadą doboru kwiatów jest dopasowanie wieńca lub bukietu do powagi uroczystości. W przypadku pogrzebu dobrze jest wziąć pod uwagę stopień bliskości ze zmarłym. Największe wieńce pogrzebowe przynoszone są przez najbliższą rodzinę i przyjaciół. Wieńce zwykle mają kształt okrągły albo eliptyczny. Są wykonywane na floretach lub podkładach z iglastych gałązek. Mają również indywidualne wstążki żałobne, na których wykaligrafowane są wyrazy żałoby. Dalsza rodzina i przyjaciele wybierają mniejsze wieńce, a znajomi i sąsiedzi mniejsze lub większe bukiety kwiatów, przewiązane żałobną wstążką z napisem „Ostatnie pożegnanie”. Wiązanka pogrzebowa zazwyczaj składa się ona z samych kwiatów, urozmaiconych różnymi dodatkami, takimi jak ozdobne liście. Delegacje z miejsca pracy zmarłego składają często wiązanki, będące wspólnym pożegnaniem od wszystkich współpracowników. Należy pamiętać o tym, że kwiaty przynosimy dla zmarłego i powinniśmy je położyć w kościele przy trumnie lub złożyć na grobie po pogrzebie.

Symbolika kwiatów i ich kolorystyka

W wiązankach pogrzebowych najczęściej wykorzystywane są chryzantemy, będące symbolem smutku, śmierci i rozpaczy. Ogromną popularnością cieszą się również kalie i lilie, symbolizujące czystość, niewinność oraz współczucie dla rodziny zmarłego. Profesjonalne kwiaciarnie przygotowują też bukiety z goździków. Należą one do najtrwalszych kwiatów ciętych, a kojarzone są z miłością i pamięcią. W klasycznych aranżacjach pogrzebowych wykorzystywane są również mieczyki, które uosabiają siłę charakteru. Jak najbardziej na miejscu są również klasyczne róże, mogące być wyrazem miłości do zmarłej osoby.

Przy wyborze kwiatów warto również zwrócić uwagę na ich kolor. Najbliższa rodzina często wybiera wieńce w kolorze czerwonym, symbolizującym miłość. Znajomi i przyjaciele sięgają zwykle po wiązanki i bukiety wykonane z kwiatów odcieniach białych lub kremowych. Nie oznacza to jednak, że nie można zdecydować się na kwiaty o barwie czerwonej lub niebieskiej, które oznaczają wieczność, nadzieję oraz miłość. Przyjęło się, że liczba kwiatów na pogrzebie powinna być parzysta.

O ile rodzina nie zażyczyła sobie inaczej, wieńce i wiązanki są stosownym elementem uroczystości pogrzebowych. Warto zamówić je dzień przed pogrzebem i odebrać w dniu uroczystości. Można również przynieść kwiaty z własnego ogrodu. Warto je wtedy zerwać przed samą uroczystością, by nie zwiędły. Ważne, aby kompozycja była dopasowana do okoliczności. Jej umieszczenie na grobie powinno być prawdziwym wyrazem żalu i współodczuwania z innymi osobami, bliskimi zmarłemu.