Pogrzeby Dudek

Urny kremacyjne to naczynia do przechowywania prochów zmarłych. Dostępne są na rynku w wielu różnorodnych kształtach, choć najczęściej posiadają szeroki spód i zwężoną szyjkę. Spopielenie zwłok osoby zmarłej jest w Polsce wciąż nową tradycją, która jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Po akcie kremacji prochy zmarłego są rozdrabnianie, a następnie umieszczane w urnie. Warto przy tym pamiętać, że polskie prawo dopuszcza przechowywanie urny z prochami tylko na cmentarzu i zabrania rozsypywania prochów osoby zmarłej. Urny kremacyjne klasyfikowane są przede wszystkim w oparciu o kryterium materiałowe.

Jakie są rodzaje urn kremacyjnych?

Urny kremacyjne dzielą się ze względu na rodzaj materiału, użytego do produkcji. Najczęstszym materiałem produkcyjnym jest metal. Urny metalowe wykonywane są z metalu odlewanego lub metalu nierdzewnego. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i wysoką jakością wykonania. Mogą być ozdobione ornamentem z brązu lub grawerunkiem, a także ręcznie malowane. Dużą popularnością cieszą się także urny kamienne, silnie odwołujące się do początków tradycji spopielania zwłok. Często przyjmują formę małych sarkofagów lub relikwiarzy. Wykonywane są z różnych kamieni, między innymi z onyksu, granitu czy marmuru. Na rynku dostępne są także urny drewniane z drewna bukowego lub dębowego i często imitują kształtem tradycyjną trumnę. Niestandardowe naczynia kremacyjne to urny ceramiczne, przyjmujące najczęściej kształt cylindryczny. Powszechnie wykorzystywane są z kolei urny z tworzyw sztucznych i kompozytów, które są imitacją naturalnych kamieni, ale wyróżniają się zdecydowanie niższą ceną.

Na uwagę zasługują także urny ekologiczne, na które moda przyszła z zachodu. Mimo, że są produktem wywołującym wiele kontrowersji natury estetycznej, to zyskują coraz szersze grono zwolenników. Produkowane są materiałów biodegradowalnych, takich jak celuloza i włókna naturalne. Popularną praktyką jest dodawanie do prochów zmarłego w urnie ekologicznej nasion drzew, które rozłożeniu materiału urny zaczynają kiełkować.

Czym się kierować przy wyborze urny?

Na polskim rynku usług pogrzebowych najczęściej występują urny kremacyjne, importowane z zagranicy. Niewiele zakładów pogrzebowych zajmuje się samodzielną produkcją urn, choć niewątpliwe warto zwrócić uwagę na możliwość personalizacji naczynia. Przykładowo, w przypadku metalowych urn kremacyjnych można wykonać grawerunek z napisem lub wzorem, wybranym przez klienta. W Polsce dużą popularnością cieszą się urny z wygrawerowanym wizerunkiem Jana Pawła II. Takie rozwiązanie to dodatkowa forma upamiętnienia zmarłego i sposób na wzmocnienie walorów estetycznych urny. Warto również mieć na uwadze, że urny kremacyjne dostępne są zasadniczo w dwóch wariantach – wyznaniowym oraz świeckim. Wariant wyznaniowy posiada zamontowany na wieku urny krzyżyk, którego rzecz jasna brak w wersji świeckiej.

Wybierając odpowiednią urnę kremacyjną nie sposób także zapomnieć o kryterium ceny. Koszt urny pogrzebowej zależy od wykorzystanego materiału oraz stopnia obróbki wykańczającej i waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Należy przy tym szczególną uwagę zwróć na solidność i jakość wykonania. Zazwyczaj urny standardowo wyposażone są w uchwyty metalowe lub mosiężne. Często występują w komplecie z metalową tabliczką, na której umieszcza się imię i nazwisko zmarłego. Na koniec należy rozważyć kolorystykę urny, uzależnioną od preferencji klienta.