Pogrzeby Dudek

Pogrzeb jest ogółem obrzędów, towarzyszących pochówkowi lub kremacji zwłok. Rodzaj obrządków okołopogrzebowych zależy przede wszystkim od tego czy pochówek jest religijny czy też świecki. Niezależnie od typu wybranego obrządku pierwszym krokiem, który należy wykonać po śmierci bliskiej osoby, jest znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Następnie ustalamy szczegóły dotyczące uroczystości. Pogrzeb osób niewierzących nazywany jest pogrzebem świecki lub humanistycznym. Podczas planowania jego przebiegu dysponuje się znacznie większą elastycznością. W tym wypadku miast księdza przewodzi mu mistrz ceremonii. Podobnie jak w przypadku księdza, mistrz ceremonii również odróżnia się wizualnie od tłumu. Ubrany jest najczęściej w białą koszulę, muszkę, czarną pelerynę, cylinder oraz białe rękawiczki.

Przebieg ceremonii świeckiej

Przebieg pogrzebu świeckiego nie ma ściśle ustalonego scenariusza. Zależy przede wszystkim od oczekiwań rodziny. Podobnie jak pogrzeb chrześcijański dzieli się jednak na dwie części – pożegnaniu zmarłego w domu pogrzebowym lub kaplicy i odprowadzenia do grobu. Uroczystość zazwyczaj rozpoczyna wybrany utwór muzyczny. W zależności od decyzji rodziny może on zostać odtworzony lub zagrany na żywo przez muzyków. Po ustaniu muzyki mistrz ceremonii wita osoby zgromadzone na pogrzebie. Następnie wygłasza mowę pożegnalną na cześć zmarłego. Taką mowę mogą również wygłosić członkowie rodziny i inni zgromadzeni na uroczystości. Pożegnanie również kończy się akcentem muzycznym. Ostatnim etapem świeckiego pogrzebu to przejście w kondukcie żałobnym do miejsca pochówku, gdzie ciało zostaje złożone do grobu. Po tym mistrz ceremonii dziękuje za przybycie i żegna żałobników.

Rola mistrza ceremonii

W trakcie pogrzebu świeckiego istotną rolę odgrywa mistrz ceremonii. Przed pogrzebem podczas rozmowy z rodziną ustala przebieg uroczystości, a także treść mowy pożegnalnej. Napisany tekst jest następnie przekazywany rodzinie, aby ta poprawiła ewentualne błędy. W mowie może pojawić się zarówno życiorys zmarłego, jak i wiersze oraz różnego rodzaju aforyzmu. Każda mowa jest inna, podobnie jak inny jest każdy świecki pogrzeb.