Pogrzeby Dudek

Strata bliskiej osoby jest bardzo trudnym i bolesnym przeżyciem. Mimo to stając w obliczu takiej sytuacji musimy zadbać o kilka istotnych spraw dotyczących jej pochówku. Przede wszystkim należy znaleźć dobry zakład pogrzebowy, który zajmie się organizacją ostatniego pożegnania. Większość domów pogrzebowych oferuje dwa typy pochówku: tradycyjny oraz kremacyjny. Spopielenie zwłok czyli kremacja jest jednym z najstarszych zwyczajów chowania zmarłych, który znany był już w neolicie.

Przebieg kremacji

Zazwyczaj kremację zwłok można wybrać w dwóch wersja: z obecnością rodziny lub bez niej. Jeżeli rodzina decyduje się na udział, najpierw odbywa się pożegnanie zmarłego. Bliscy przy dźwiękach Marsza żałobnego Chopina, Requiem Mozart lub indywidualnie dobranej muzyki spędzić ze zmarłym kilka minut. Pożegnanie kończy się przy uderzeniach dzwonów, podczas których trumna wjeżdża do pieca na specjalnej platformie. Można zobaczyć to przez szybę lub na ekranie telewizora. Jeżeli jednak rodzina nie chce oglądać kremacji trumna wsuwana jest do pieca bez specjalnej oprawy. Sam proces spalania trwa około półtorej godziny. Dokładny czas, w którym ciało ulega spopieleniu zależy w dużej mierze od wielkości danej osoby, ale także jak takie czynniki jak przebyty nowotwór. Zwłoki spalane są w temperaturze między 750 a 1200 stopni Celsjusza. Następnie popiół i kości, które pozostały po procesie mielone są w specjalnym młynie, po czym przesypuje się je do urny. W urnie jest zazwyczaj około 3,5 l prochów.

Wybór urny

Jeśli decydujemy się na kremację musimy wybrać rodzaj urny pogrzebowej. Urny dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej spotkamy urny metalowe, cechujące się dużą wytrzymałością oraz urny ze stali nierdzewnej, dające gwarancję wysokiej jakości materiału. Ponadto na rynku można znaleźć także uryny drewniane, kamienne i kompozytowe. Różnią się one nie tylko materiałem, ale również kształtem. Warto podkreślić, że wiele zakładów pogrzebowych posiada również urny w wersjach wyznaniowych i świeckich.